برای امیر قلعه نویی که مربی نیست !


سپاهان از جام باشگاههای آسیا حذف شد و باز هم تموم اتهامات متوجه کسی نیست جز امیر قلعه نویی ؛ من خودم به شخصه دل خوشی از امیر قلعه نویی ندارم چون از استقلال رفت ولی با این حال نمیشه موفقیت های قلعه نویی ها را نادیده گرفت ، بدون شک موفق ترین سرمربی سالهای اخیر ایران امیر قلعه نویی بوده ؛ کسی که با سپاهان در آستانه ی سومین قهرمانی در لیگ برتر با سپاهان و دومین قهرمانی پیاپی با یک تیم هست .
همین اتفاقات این چند روزه توسط روزنامه های اسپانیایی داره برای گواردیولا هم تکرار میشه و اونجا هم همین به ظاهر کارشناسان و غیره هستند !

این روزها خیلی به امیر قلعه نویی اتهام زده میشه از سرمربی بین المللی نبودن ، از اینکه زد و بند داره از اینکه تیم ملی موفق نبوده و غیره ... ؛ البته این توی ایران چیز عجیب و تازه ای نیست ، ایران یعنی هرگاه کسی در آستانه ی موفقیت بود شروع کنند بهش سنگ پرتاب کردن ولی اگر ساکن بود و موفقیتی بدست نیاورد تعجبی نیست و سختی هم ازش به میان نمیاد .

اولین چیزی که در مورد امیر قلعه نویی هست اینه که میگن مربی بین المللی نیست ، واقعا تعریفتون از مربی بین المللی چیه ؟ فرض این را بگیریم مربی بین المللی کسی که در عرضه بین المللی موفق باشه بهش میگن مربی بین المللی ولی یک سوال دارم آخرین باری که یک مربی ایرانی توی آسیا موفق شده کی بوده ؟ آخرین موفقیت ایران را سپاهان با نایب قهرمانی بدست آورد و آخرین مربی ایرانی هم ناصر حجازی بوده که با استقلال نایب قهرمان آسیا شد !

نکته ی بعدی در مورد زد و بندی هست که گفته میشه داره و باعث پیروزی های پیاپی تیمش میشه ، نمیدونم تا کی میخوان این بحث های مسخره را توی فوتبال ایران بکنند ، هیچ فوتبالی پاک نیست از آلمان و ایتالیا و انگلیسش توی فوتبال زد و بند میشه تا کشورهایی مثل ویتنام ! ولی این دلیل نمیشه دیگه تموم بردها یک تیم بشه زد و بند ، زد و بند هم زمانی توی فوتبال ایران مطرح میشه که بقیه که خودشون زد و بندی توی فوتبال داشتن دست اشون کوتاه میشه ، وقتی همین آقای فوتبال پاک و مدعی منشور اخلاقی - مجید جلالی - تیمش از اعماق دسته یک با زد و بند و قانون های ناننوشته سهمیه یک تیم را میخره و میاد لیگ برتر زد و بند نیست ولی اگر بازیکینش عرضه ی گل زدن نداشت میشه زد و بند ! کسی از فوتبال پاک حرف میزنه که خودش لاقل یکبار این اتفاق واسش نیوفتاده باشه !

نکته ی بعد هزینه ی تیم ها و دستمزدهای چند صد میلیونی سپاهان هست که بهش ایراد یا ... گرفته میشه !
شما میدونین علی دایی واسه نیم فصل و فصل آینده چقدر دستمزد گرفته ؟ علی دایی 3 برابر قلعه نویی از پرسپولیس دستمزد گرفته و خواهد گرفت ! میانگین قرارداد بازیکنان سپاهان بین 150 تا 200 میلیون تومن هست و فقط 6-7 بازیکن نظیر رحمتی و عقیلی و بنگر و نویدکیا و ... بالای 300 میلیون گرفتند ولی میانگین قرارداد بازیکنان پرسپولیس و استقلال حدود 300 میلیون تومن هست !
با این حساب ایراداتی که به مدیران غیر ورزشی استقلال و پرسپولیس به سپاهان میگیرن بی جا هست ؛ همون مصداق رطب خورده منع رطب نمیکند !

نحوه ی بازی سپاهان هم نکته ی بعد هست ؛ تیم های امیر قلعه نویی توی 3 فصلی که موفق بوده بهترین خط حمله و دفاعی را داشتند ؛ رکورد بهترین خط حمله و دفاع با استقلال 2-3 فصل ، آقای گلی 3 بازیکنان استقلال - 2 بار عنایتی و 1 بار برهانی - بهترین خط دفاع 2 بار ، رکورد بهترین خط حمله و دفاع با سپاهان ، نفر اول و دوم بهترین گلزنان این فصل هم که توره و عمادرضا هستند ! روان ترین و هجومی ترین بازی های اخیر را هم تیم های امیرقلعه نویی در بین تیم های ایرانی داشتن ، شاید از نظر آقایون همه ی اینا شانسی باشه !!!

امیر قلعه نویی هم از معدود مربیانی هست که تموم بازی های تیمش و بالای 60% بازی های تیم های حریفش را آنالیز میکنه ؛ آنالیزها تماما توسط آنالیزور به صورت حرفه ای انجام میشه ؛ با اینکه چیزی بروز داده نمیشه ولی آنالیزهای تیم آنالیز چه در داخل ایران و چه خارج ایران به مراتب حرفه ای تر از مجید جلالی - مجید کامپیوتر - هست و اکثر تیم های ایرانی آنالیزورهای دستی دارن و درصد درست بودن آنالیز ها در حدود 50% هست !

عملکردش در تیم ملی هم مشخص هست ؛ تیم ملی در بحرانی ترین زمان تحویلش داده شد و خب نتایج خوبی هم گرفت ؛ نتایجی که قطبی با اون همه ادعا مقابل دو کره هم نتونست بگیره ؛ تیم ملی هم مشکل ریشه ای داره که با قلعه نویی ها و قطبی ها و دایی ها حل نمیشه چون تیم ملی و بازیکن ایرانی تاکتیک پذیر نیست !

بهتره یک کمی واقع بین بود و موفقیت یک نفر را هم بواسطه تعصبی بودن و .... نادیده نگیریم ، امثال قلعه نویی ها و دایی ها و استیلی ها و پیروانی ها و مرفاوی ها با همین انتقادات نا بجای به ظاهر کارشناسانی نظیر معینی ها و روشن ها و غیره نابودن میشن ؛ بهتره چشمها را باز کنیم و موفقیت ها را هم ببینیم :)

۲ نظر:

ناشناس گفت...

من خودم از طرفداران جدی امیر هستم ولی الان واقعا نتیجه نگرفتن امیر تو اسیا واسم یه سوال بزرگ شده.واقعاچرا بهترین تیم لیگ تو اسیا بدترین نتیجه رو گرفت.
امیدوارم امیر تو سپاهان بمونه وخودش رواثبات کنه.

ناشناس گفت...

تو آسیا نمی تونه به داوران و بازیکنان حریف پول بده. اینو دیگه همه می دونن. حتی طرفداراش هم می دونن ولی می گن دوست داره اینکارارو بکنه بقیه هم بکنن.

ارسال یک نظر