ثروت بهتر است، نه علم

یکی از انشاهایی که همیشه در طول دوران تحصیل بارها نوشته میشه "علم بهتر است یا ثروت" هست.

این انشا باعث شده تا برای حفظ ظاهر هم شده همیشه واقعیت را نادیده بگیریم، همه می‌نوشتند علم بهتر است، ولی وقتی بزرگتر شدیم و وارد جامعه شدیم دیدیم نه واقعیت جامعه چیز دیگری است و علم توی این مملکت دو زار ارزش نداره، پای حرف هر متخصصی میشینی میگه پول که داره کار میکنه حالا تو دکترا داشته باش، به هیچ دردی نمیخوره!

وقتی موضوع انشا را میدن توی خونه به بابا و مامان و بزرگترا میگیم چی بنویسیم، برای حفظ ظاهر جلوی معلم سعی میکنیم یک مطلبی جور کنیم که تهش این باشه که علم بهتر است و ثروت اصلا چرک کف دست و پر از میکروب و باکتری هست، خلاصه به زور می‌نویسیم علم بهتر است بعد سر کلاس معلم هم توی فکرش این هست که ثروت بهتر است ولی خب برای اینکه وجه خودش را از دست نده میگه علم بهتر است و احیانا اگر دانش آموزی نوشته باشه ثروت بهتر است سعی میکنه با یک سری حرف بی ربط توی مخ دانش آموز بیچاره کنه که علم بهتر است.

از همون دوران دبستان واقعیت را نادیده میگیریم و برای حفظ ظاهر هم شده در حالیکه همه از خانواده و بزرگتر تا دانش آموز و معلم توی ذهن اشون این هست که ثروت بهتر است میگیم علم بهتر است.

۲ نظر:

Sadegh Jam گفت...

خب من همچنان فکر می‌کنم که آگاهی خیلی بهتره :)
آگاهی در شرایط برابر می‌تونه قدرت و ثروت رو همراه بیاره. البته شاید ثروت مسیر رو هموارتر کنه.

اسپایدرمرد گفت...

معلم‌هامون مگه مجانی درس می‌دادن که علم بهتر باشه! علم می‌تونه راه دست‌یابی به پول باشه ولی الان با پول علم رو هم می‌خرن! هزینه احداث یه آزمایشگاه الان چقدره که بشه باهاش علم تولید کرد؟

ارسال یک نظر